menthor.pl
Jesteś tutaj: Blog Praca contract managera

Praca contract managera

11:30, dnia 27 październik 2022r.
Kategoria:Blog
256
0

We współczesnym świecie, praktycznie co chwilę nawiązywane są umowy między różnymi stronami. Dotyczy to każdej branży i gałęzi gospodarki. W związku z tym, naturalnym jest fakt, że potrzebni są specjaliści, którzy zajmą się całym procesem zarządzania umowami. Mowa tutaj o FIDIC contract managerach, którzy odpowiedzialni są za zapewnienie, że umowy są zgodne z obowiązującym prawem i zasadami FIDIC, zawierają odpowiednie klauzule i są realizowane zgodnie z ustaleniami.

Praca wykonywana przez FIDIC contract managera jest istotnym elementem procesu zawierania umowy. Dzieje się tak ponieważ jego kompetencje pozwalają na kompleksowe podejście do zarządzania kontraktem. W Polsce jednak profesja ta nie jest jeszcze zbyt popularna i odczuwalne są braki wyspecjalizowanej kadry, która mogłaby wesprzeć m.in. przedsiębiorców w zawieraniu korzystnych umów.

Należy podkreślić, że rola FIDIC contract managera nie kończy się jedynie na sprawdzeniu zapisów umieszczonych w kontraktach. Może uczestniczyć on już na wstępnym etapie – negocjacjach. Contract manager zajmuje się więc negocjacją umowy z klientami, dostawcami, podwykonawcami czy innymi partnerami biznesowymi. Negocjacje te mogą dotyczyć takich kwestii jak warunki płatności, zakres prac, odpowiedzialność za ewentualne szkody czy okres trwania umowy.

FIDIC contract manager ocenia również ryzyko związane z zawarciem danej umowy i proponuje sposoby jego minimalizacji. Natomiast po podpisaniu umowy FIDIC contract manager zajmuje się jej monitorowaniem i zapewnieniem, że strony wywiązują się ze swoich zobowiązań a wszystkie warunki są spełnione. Staje się on również strażnikiem dotrzymywania terminów oraz osobą, która przygotuje odpowiednie dokumenty i specjalistyczne pisma, niezbędne w całym procesie trwania projektu.

Dodatkowo wsparcie FIDIC contract manager staje się nieocenioną pomocą w przypadku zaistnienia konfliktów lub nieporozumień pomiędzy stronami. Właśnie wtedy zajmuje się on rozwiązaniem sporów tak poprzez analizę zapisów umowy, przygotowanie roszczenia lub odpowiedzi na roszczenie, jak i reprezentowanie firmy w przypadku sporów prawnych. To bardzo istotne, ponieważ nieznajomość procedur odwoławczych czy błędnie przygotowane dokumenty mogą zawarzyć na wyniku sporu.

Ostatnim aspektem pracy FIDIC contract managera, o którym nie należy zapominać to pomoc w opracowywaniu i wdrażaniu procesów związanych z zarządzaniem umowami. Dzięki kompetencjom i doświadczeniu managerów możliwe jest usprawnienie procesu zawierania i realizacji umów np. w firmie oraz minimalizacja ryzyka związanego z ich późniejszą realizacją.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat contract managementu oraz umów w obrocie międzynarodowym FIDIC to zapraszam do zapoznania się z ofertą szkoleń dostępnych online. Dzięki nim zdobędziesz praktyczną wiedzę o zarządzaniu umowami, uchronisz się od błędów i przede wszystkim – zyskasz pewność w podejmowaniu działań kontraktowych.

Komentarz2 10:59, dnia 02 marzec 2022r.
Co to jest umowa? 11:39, dnia 15 listopad 2022r.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Obserwuj nas na:
Zadzwoń: 721-717-895 Zadzwoń do nas